Az Alfa Romeo 147 JTD Cup-ot 2002 és 2004 között gyártották. Ez a versenyautó is, mint testvérei a 147 Cup, és 147 GTA Cup, szintén márkakupás versenyzésre lett kitalálva. Méghozzá nem is akármilyen márkakupás, hiszen a 2002-ben induló Alfa 147 Cup nevű sorozat (a német sorozat neve megegyezik az imént említett 147 Cup elnevezésű versenyautóval, de nincs közük egymáshoz), volt az első dízel versenysorozat. A 147 Cup-ot a németországi Alfa Romeo importőr indította azzal a szándékkal, hogy megmutassa a JTD motorok erejét és sokoldalúságát. Tehát egyértelműen reklámcéllal jött létre ez a pénzdíjas kupa, ahol a népes mezőnyben külön értékelték a nőket és a 21 év alatti juniorokat.
Ebben a dízeles versengés úttörőjének számító sorozatban, a 147-esek az első generációs, 1.9-es, 4 hengeres, 8 szelepes, JTD motorral versenyeztek. Ha meg szeretnénk határozni az autók versenysportra való átalakításának szintjét, akkor a széria közeli N csoportba sorolhatnánk. Természetesen az erőforrások teljesítményén tekertek egy kicsit, így a Common Rail turbo dízel motorok a gyárilag 4.000-es percenkénti fordulaton leadott 115 LE helyett, 160 LE-s teljesítménnyel rendelkeznek 4800-as fordulatszámon. Ennek megfelelően a maximális nyomaték is 45 Nm-el több lett, így a versenyautó 320 Nm-es nyomatékkal terheli a főtengelyt, a gyári 275 helyett. Ezt az erőt Valeo sportkuplung viszi át a 6 előremeneti fokozattal rendelkező sportváltóhoz.
Érdekessége az autóknak, hogy a sportkatalizátorairól ismert HJS cég részecskeszűrőivel látták el az összes versenyautó kipufogórendszerét. Nyilván valóan nem csak e néhány kocsi károsanyag kibocsátásától akartak megóvni légkörünket, hanem az utcai autókban ma már egyre inkább elterjedő berendezés versenykörülmények közötti tesztelése volt a fő cél. A kipufogórendszer többi részét a Remus szállította.
A megfelelő stabilitás érdekében állítható futóműveket kapott az autó, Eibach rugókkal, és elöl-hátul Eibach stabilizátorokkal.
A rövid féktávok érdekében előre 4 dugattyús aluminium, monoblock féknyergek kerültek, melyek 322 mm átmérőjű lyuggatott féktárcsákra préselik a fékbetéteket. Hátul, 2 dugattyús, szintén aluminium, monoblock nyergek ölelik át a 250 mm-es tárcsákat-
A 147 JTD Cup súlyoptimalizált 7,5X17 coll-os AZEV könnyűfém felnilen gördül, melyeken Dunlop gumik feszülnek. Szárazon 225/605-17-es slickeket, nedves körülmények között pedig 210/620-17-es esőgumikat koptat a versenypályák aszfaltcsíkja.
Mint minden versenyautóban, ebben is megtörténtek a biztonsági intézkedések. Az utascellát Weichers bukócső hálózza be. A versenyzőt Sandtler 6 pontos biztonságiöv szorítja a Recaro kagylóülésbe. További biztonsági berendezés az automatikus tűzoltó berendezés, valamint a gyári üzemanyagtankba épített FT-3 biztonsági tank.
Az erős motor, fékek és futómű, versenygumik mind a menetdinamikát, a köridőket javítják. Ezeken kívül a menetteljesítmények az autó súlyának csökkentésével is jelentősen javíthatóak. Ennek megfelelően, a 147 JTD Cup üres tömege 1.120 kg-ra soványodott, a gyári 1.345 kg-hoz képest.