Milyen importja nagyobb? Kőolajból és földgázból a palagázforradalom óta masszív exportőrré vált, míg 15 éve még egyre növekvő import miatt már komoly volt az aggodalom, hogy mi lesz velük, mert saját forrásból nem tudják fedezni az egyre növekvő igényeiket. Részben erről is szólt, hogy lerohanták a Közel-Keletet (meg arról, hogy az amerikai fegyveripar egy elég komoly szeletét adja a GDP-nek, és ha nincs hol elpuffogtatni a fegyvereket, akkor komoly recesszió elé nézhetnek).
Az, hogy kiviszik az olcsó, kis hozzáadott értékű termelést, mert olcsóbb ott megtermelni, nem teszi őket nettó importőrré. Ha én veszek tőled 3 szögvasat 1000 forintért, összehegesztem őket és eladom neked 10 ezer forintért, mint vonóháromszög, az teljesen logikus, ha egyébként azt a 3 szögvasat saját erőből 2000 forintból tudnám előállítani.
Az, hogy olcsósították a forintot, elég nagy deal volt, sok ezer milliárd forintot nyert már rajta Magyarország. Persze nem Neked jó ez, aki kintről vesz dolgokat, hogy hazahozza, hanem azoknak, akik itt hoznak létre olyan árut vagy szolgáltatást, amit képesek külföldön eladni. Ehhez először kellett az, hogy leépítsék a deviza államadóság nagy részét, különben csak az államadósság szállt volna el a forint gyengítésével. És úgy emlékszem, hogy még az előző kormányok voltak azok, akik hagyták, hogy a bankok gátlástalanul szórják az emberek nyakába a CHF hiteleket (amúgy meg az emberektől is elvárható lett volna annyi minimális tájékozottság, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az árfolyammozgásnak komoly kockázata van. De legritkább esetben szokták az emberek beismerni, hogy hülyék voltak, mindig egyszerűbb mást hibáztatni).
És a Fidesz nem hiába tolta durván a devizahitelek forintosítását. Ezzel 2015-ben hatalmas bukótól mentettek meg rengeteg hitelest és ezen keresztül a magyar gazdaságon sem ütött akkorát a svájci jegybank döntése. A devizahitelek forintosítása nélkül itt 2015-ben sokkal többen kötöttek volna hurkot a nyakukba. Mi is történt?
A svájci jegybank az EURCHF árfolyamát már hosszú idő óta 1,2-nél rögzítette, tehát 1 euró 1,2 svájci frank volt, ennél több lehetett, de ha elkezdett volna erősödni a frank, akkor vadul elkezdték nyomtatni a pénzt és vásárolni az eurót, hogy gyengítsék a frankot (igen, ahogy itt is látszik egy országnak az az érdeke, hogy gyenge legyen a valutája a gazdaságához képest). A kereskedők meg is szokták ezt, erre egy biztos üzletként tekintettek, hogy ha 1,2 körül jár az EURCHF, akkor venni kell az eurót, mert menni fog felfelé. Aztán egyszer csak a semmiből előállt a svájci jegybank elnök és bejelentette, hogy elengedik az 1,2-es rögzítést (mert amúgy kurva sokba került az nekik). Na, ami akkor történt, ahhoz képest Soros Gyuri bácsi Fekete Szerdája '92-ben, amikor beszakította az angol font árfolyamát, kis tavaszi szellő volt csak.
A forint is 260-ről 370-ig szúrt fel pillanatok alatt. És végül valahol 290 környékén stabilizálódott. Ha ez a lépés a forintosítás előtti kitettséggel érte volna el Magyarországot, akkor sokkal-sokkal rosszabb lett volna mindenkinek.