Tagok >> Piritu - 1.000.000 >> Spider / GTV 2,0 TS "Pók" >> Blog
- Típus:Spider / GTV 2,0 TS "Pók"
Mindent erről a típusról
Tagok, akik birtokolják a típust - Évjárat:1998
- Színe:Fekete
Miután szombaton megkaptam a hiányzó zsírt, ma nekiálltam a féltengelynek.
A zsírozás a balhoz hasonlóan történt. A kerék oldali csukló feltöltése így másodikra se kis feladat. Szerencsére a tubus vége kúpos, úgyhogy a legkisebb résbe is befér.
Elsőre sikerült feltennem a belső csuklót úgy, hogy a gumiharangot lefelejtettem. Gyors le- és felszerelés jött.
Mindkét tubus "belefért" a csuklókba.
Az alapozó után RAL 3020 lett a végleges szín. (Ez volt a legrikítóbb piros, amit találtam a boltban.)
Bevezetésként a fékeket lealapoztam, holnap pirosak lesznek.
Aztán felmértem a gumiharang készletemet. Csak hármat vettem, mert amit tavaly Csöri felrakott újra hasznosítom. Érdekes zsírokat kaptam hozzájuk, ha jó kedvem lesz megnézem őket. A külső haranghoz viszont nem is adtak.
Először nagyon soknak tűnt egy tubus zsír egy csuklóba, de aztán simán belefért. Egész jó játék becsempészni az összes rejtett helyre. Szerencsére a tubus vége nagyon jól van kiképezve, úgy sikerült megkenni a két csuklót, hogy a kezemre semmi sem jutott. A külső harangba került az All Star, ami egy fekete színű, valószínűleg MoS2 tartalmú zsír. A belsőbe ment a Star 700, ami egy sárgás színű, érdekes tapintású zsír. (Lítium?)
A gumiharangok elég "passzosak" a tengelyen, ezért trükkhöz folyamodtam. Egy műanyag lapot hajtottam a tengely köré, és azzal együtt már könnyen csúszott. (7.kép)
A rottyantós bilincsekkel, mivel volt pár darab próbálkoztam. (utolsó kép) Nem kell hozzá spéci fogó. Mezei homlokcsípőfogó bőven megfelelő, csak vigyázni kell, hogy mind a két oldalát egyformán nyomja az ember. A fogót 180 fokkal forgatva 4 lépcsőben szorítottam össze a véglegesre.
A kész féltengelyt - nem kis küzdelem árán - beraktam a helyére. A küzdelem megint a stabszilent miatt alakult ki, mert nem hagyta a lengőkart mozogni. A gólyaláb miatt meg nem ártott volna erősen lenyomni. Negyed óra elég volt, hogy taktikát váltsak. Kutyacsont ki, és már meg is volt a megoldás.
A lényeg, hogy alakul a dolog, már lassan látni a fényt az alagút végén.
Újabb nagy lépés a téli projektben. Elgurultunk a Párduccal Várpalotára pár dologért:
- Bosch első fékek (jobb és bal)
- Eredeti gyári csúszó elem a féknyereghez (gumibetét és a polírozott csavar)
- Gyári féknyereg csavarok (A manual szerint újat kell berakni minden esetben, nekem kettőn meg is van halva a menet.)
- Két tubus Tutele All Star zsír a féltengely csuklóhoz.
- Egy tubus Tutela Star 700 zsír, szintén a csuklóhoz, ebből lesz még egy.
Hazafelé betértem az itthoni autósboltba, ahová megjött a 8-as önzáró anya a féltengely visszacsavarozásához.
Erősen töröm a fejem, hogy lefessem-e a féknyergeket. Igazából most lehetne, mert tiszta. viszont nincs itthon festék...
Ma lefestettem a másik kerékagyat is. Meg visszaraktam a gólyalábakat. Ez utóbbi izgalmas lett, mert a gumiharmonika alsó vége a festés közben leugrott a tartó gyűrűről. Egy megfelelő szerszám legyártása után (meghajlított végű drótdarab) sikerült visszarakni.
Ja, a fék projektet leállítottam. Rendeltem Csörinél két felújított cuccot. A hét végére elvileg itt van :-)
Másodszorra keressünk műszaki alapon!
Keressünk konkrétumokat!
"Először is a féltengelycsukló kenőzsír egy speciális zsír, melyet kifejezetten a féltengelycsuklókhoz fejlesztettek ki, és semmilyen körülmények között sem váltható ki egyéb típusú kenőzsírral. A féltengelycsukló kenőzsír molibdén-diszulfidot (MOS2) tartalmaz és fekete színű. A féltengelycsukló kenőzsír erősen tapad, következésképpen könnyen bevonja a csukló és a golyók felületét. Ez döntő fontosságú, mivel a féltengelycsuklókban – ellentétben a csapágyakkal – a golyókat körülvevő részt nem védi tömítés vagy lemez. A féltengelycsukló esetében a gumiharang biztosítja azt, hogy a kenőzsír ne folyjon ki az alkatrészből, de a gumiharang jelentősen nagyobb mint a csukló, így biztosítva helyet a kenőzsírnak. Továbbá a féltengelycsukló kenőzsír egy olyan kémiai anyagot tartalmaz, mely a gumiharang anyagát sokkal lágyabbá és rugalmasabbá teszi."
Elsőként az merült fel bennem, hogy miért NEM javasolja senki a zsírok cseréjét a kocsiban? Nem nagyon van olyan vegyi anyag, ami idővel nem bomlik fel. A zsírok adatlapjait böngészve "örök" életűnek írja őket mindenki. Aztán egy német gyártó oldalán végre le volt írva a lényeg:
"Die Alterung von Schmierfetten beruht im Wesentlichen auf Oxidationsprozessen, d. h. auf Reaktionen mit Sauerstoff. Hierbei ist der Temperaturbereich, in dem die Schmierfette eingesetzt werden, von entscheidender Bedeutung. Die Alterung wird durch höhere Temperaturen begünstigt und beschleunigt." - röviden a magasabb hőmérséklet felgyorsítja az öregedést. Mégiscsak "megdöglik"? Aztán le is írta a gyártó:
"...mindestens folgende Zeiträume in ungeöffneten Originalgebinden unter Beachtung der ordnungsgemäßen Lagerbedingungen anzusetzen:
• Schmierfette auf Rapsölbasis: 2 Jahre
• Schmierfette auf Mineral- und Syntheseölbasis: 3 Jahre"
röviden - eredeti nyitatlan dobozba 2-3 évig használható.
Aha, és kinyitva, a csuklóba kenve?
Végül belinkelem az eredeti szöveget is. Korrekt (vagy legalább is annak tűnő) leírás a zsírok tulajdonságairól: Dötsch GmbH
A szabványokat látva (rákeresve) adtam fel végleg a szent Grál keresését.
Az egész dolog nem ér annyit, amennyit eddig is foglalkoztam vele. Megcsinálták már mindezt helyettem a gyárban. Ha gyári cucc 150 ezer alatt nem okozott látható kopást, jó lesz még ennyire. 300 ezernél meg legfeljebb veszek két felújítottat. Arra már úgyis esedékes lesz pár dolog cseréje...
Megrendeltem amit a gyár ajánl.
Mielőtt az ember komolyabb keresésbe keres a neten, megpróbál tanácsot kérni. Így is tettem. Megkérdeztem a Cartársakat a fórumban:
"Féltengelycsukló kenésére milyen zsírt ajánlatok? A Spiderhez kellene....
Az autószerelő ismerős szerint bármilyen zsírt tehetek bele. Szóval, ki mit használ?"
Innentől a válaszokat/idézeteket névtelenül írnám, mert ez a blog a netes információkeresésről szól. Mi alapján tud dönteni az ember.
1.bármilyen grafitos zsír jó hozzá, pl ha veszel féltengely csukló készletet biztos nem Tutela lesz benne :)))
2. igaza van az autószerelő ismerősnek,nekem most metabond van polcon :D mikor mit tudok beszerezni,ami minőségben és árban is jó
3. Ha tudsz rendelni, akkor szerintem nagyon jó a Swepco 101 Moly, de itthon Xadonak van pl. kimondottan CV jointra való zsírja. Nem mindegy, milyen a zsír. Ezek min. 150 fokot bírnak és nagy terhelhetőségűek. Tipikusan MoS2 tartalmúak.
4. "Nem mindegy, milyen a zsír. Ezek min. 150 fokot bírnak és nagy terhelhetőségűek.
Tipikusan MoS2 tartalmúak." osztom.. teljesen mindegy a minimum elvárásokat teljesítők feletti körből..
5. Agip
6. Én valószínűleg felületnemesítőt tartalmazó zsírt vennék.
7. Én ha nem is Tutelát, de annak megfelelő paraméterű, jobb kiszerelés/ár arányú zsírt tennék a csuklókba.
8. szerintem bármilyen zsírral elmegy, nekem 30ezer óta van benne,sima hőálló zsír, ugyanúgy roppan hátramenet után,egyesbe kapcsolva mint eddig.szóval harmincat minden bizonnyal elmegy bármivel
Aha, szóval gyűlnek az információk, de nézzünk csak körül a világhálón is:
9. Én azt mondom, hogy valamilyen grafitos zsírt használj, mert annak nagyon jó a kenő képessége és elég sűrű is.
10. Nem szabad túl sűrűnek lennie mert akkor a csukló kikeni a harang belső oldalára és utána nincs kenés.Ha nem tudsz szerezni féltengely csukló zsírt (tubusban szokták árulni)kb.0,5 kg.A lényeg,hogy a grafitos zsírt keverd össze olajjal amíg tejföl szerű sűrűségű nem lesz.
11. A belső csukló esetében jobb ha sűrűbb a zsír, mert a motor hője a váltón és a kipufogón keresztül kisugárzik. Ha túl "folyós" akkor meg ki fog folyni és akkor ugyan ott van. Én inkább mennyiséget tennék bele...A grafitos zsír állaga általában pont megfelelő erre a célra.
12. A kerék oldaliban molibdén szulfidos, lítium bázisú kell, A belsőbe elég a sima lítium bázisú, A lítiumos kibír 150 fokot.
13. und das noch nicht mal mit dem Spezialfett, sondern mit billigerem Wälz- und Lagerfett). Als ich den Wagen mehr als 100.000km später verkauft habe, war das Gelenk immer noch in Ordnung - röviden a legolcsóbbal kente és 100.000-el később még jó volt.
14. Ich hab da schon immer "normales" Graphitfett reingemacht in die Gelenke und das hat immer bestens gefunzt. Gut, es sollte schon ein gutes Fett sein - röviden, egy jó grafitos zsír.
15. Ein Graphitfett hat in den Gelenken nichts zu suchen, auch wenn sich Graphit und MoS2 im Gefüge ähneln, da diese Fette u.a. für einen anderen Temperaturbereich ausgelegt sind. - röviden grafitos és MoS2 tartalmú zsírnak semmi keresni valója a csuklókban.
No, itt adtam fel a tanácskeresést :-(
A jobbos fék nem akarja megadni magát. Megint elszabtam egy porvédőt, pontosabban a tömítő élét sikerült elnyomni a dugattyúval...
A fékeket bámulva felmerült, hogy mi lenne kompletten cserélni?
A neten körülnéztem, elvileg létezik. Sőt, elvileg 50-ből meg lehetne úszni a mutatványt. Azt hiszem, hogy futok egy kört. Mégiscsak egy profin felújítottra bíznám az életünket.
Ja, mellesleg lefestettem kékre a jobb kerékagyat is. A csapágycsere miatt le volt szedve, így meleg helyre tudtam vinni. A másik fele a hétvégére marad, akkor befűtök a garázsban. A szokásos kék Hemmerite ment rá.
Cefet jól néz ki, főleg ha mellé teszem a sárgászöld árnyalatú gólyalábat.
Kép nincs, kimerült az akku.
A festés után ma áttértem a tartalomra. Kicseréltem a tömítéseket a munkahengerben. Mivel emlékeimben még mindig él, hogy anno a hátsó is milyen türelemjáték volt, a délutáni szieszta után álltam neki.
Először a dugattyú kiszedése volt a kihívás. A manual szerint sürített levegővel lehet kifújatni, de itthon nincs. Maradt a kihúzás. A belső tömítés cseréje nem nehéz, ellenben a külsőé! A belső perem a házba kapaszkodik, az első a dugattyúba. Először a belsőt tettem a helyére, majd a dugattyút áttolva mindkét tömítésen a külső szinte a helyre ugrik. A feladat azért bonyolult, mert a házba beakasztott gumi nem akar a helyén maradni.
Az balost kb. egy óra alatt sikerült is. A másodiknál egy szerencsétlen mozdulattal sikerült elszabnom a gumiharmonikát, így félkész maradt a mai projekt...
Reggelre a hó szorítása engedett, elállt a szél. Ki tudtam magam ásni a garázsig, így folytatódhat a projekt. Mára a féltengelyek tisztítása volt a menü.
A jobb oldali gumiharangokat már cserélte Csöri, ezért a bal oldalival kezdtem. Itt még minden eredeti volt. A régi gumiharangokat nemes egyszerűséggel levágtam.
Éppen ideje volt a zsírral foglalkozni. A második képen látható, hogy a gyári zsír már elkezdett kiszáradni, kristályosodni.
A csuklókat nagyjából gázolajban kimostam, így már lehet szemlélődni. A manual (pdf - 100MB !) szerint a legegyszerűbb szétszedési mód a belső csuklót tartó zéger eltávolítása. Utána az egész lejön a tengelyről.
FIGYELEM! A csukló könnyen szétesik! Nem egyszerű lego-játék az összerakás. Szerencsére ott volt a másik féltengely, ami alapján sikerült.
A gázolaj után zsíroldó jött, így fémesen tisztára sikerült takarítani mindent.
A futófelületeken látni a golyók mozgási helyét, de ennyi. Nincs kopás, váll, sorja. Ez jó hír, még tud egy darabig szolgálni.
Amíg megjön a zsír ideiglenesen WD40-el fújtam le a csuklókat.
Zsírból a manual a következőket írja:
- Optimol PU035
- Berutox GKN HTB
Mivel ilyet nem nagyon találtam még gondolkodom, hogy mi kellene bele. A harangokhoz adtak zsírt, de nincs rajta semmi. A csuklókhoz meg 120-120 gramm kellene.
A 159-hez a következők valók:
Belső: Tutela Star 700
Külső: Tutela All Star
- ezek 125 ml-es csomagolásban vannak, tehát minden csuklóba egy tubus kell. Az meg kb. 7e Ft lenne.
Az autószerelő ismerős szerint bármilyen zsírt tehetek bele.
No, most mi legyen??