Leírtam már, hogy a hulladék messze nem akkora probléma, mint sokan hiszik, nem akarom magamat ismételni. Ráadásul melyik másik energiatermelési mód termeli ki a saját eltakarításának költségét? Mert az atomnál ez történik, a többivel meg lesz, ami lesz az üzemideje után. A Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba a bevétele egy részét évente be kell fizetnie egy erőműnek, melyből üzemideje után majd eltakarítják és rekultiválják a helyét. (1996. évi CXVI. törvény, 62. §)
Az atomenergia pedig teljes életciklus elemzésben sem áll rosszabbul, mint bármely másik villanytermelési mód. Az uránbányákkal kapcsolatban visszautalnék az előző hozzászólásomra: kevés urán kell, nem kell letarolni egy fél alföldnyi területet hozzá. Ráadásul nagyon sokszor az uránt, mint mellékterméket hozzák felszínre, mert valójában arany meg egyéb értékes fémek miatt bányásznak, tehát azzal, hogy az uránt is hasznosítják, még "növelik is a hatásfokot".
Ebola vírus? Környezetbarát, komposztálható hulladék? Na ez a színtiszta populizmus, úgy tűnik igazad van, tényleg ezt szereti mindenki :)
A radioaktivitás és annak élőlényekre gyakorolt hatásának semmi köze a vírusokhoz. A komposztálható hulladék meg biztos jó dolog, csak nem látom, hogy hogy jön az energetikához. A biomassza erőmű elvégre nagyon zöld, csak ne kelljen a közelében élni és a füstjét szagolni.
Fukushimában pedig hányan haltak meg a radioaktív sugárzástól?
Egyetlen ember sem. Body count: 0
20 ezren meghaltak az ország egyik legnagyobb cunamijában. Az erőmű balesetben egyetlen ember sem.
Ettől függetlenül az egy szar erőmű volt, az üzemeltető folyamatosan figyelmen kívül hagyta, hogy a felügyeleti hatóság előírta számára, hogy emeljen sokkal magasabb hullámtörő gátakat, mert 10 ezer éves visszatérési gyakorisághoz tartozó cunamik magassága meghaladja azt (legalább ilyen gyakoriságú külső eredetű természeti veszélyekkel kell számolni egy atomerőmű tervezése során).
Így, amikor jött a szökőár, túl nagy károkat okozott az erőműben. De pl. az Onagawa telephely, ahol más volt az üzemeltető és megfelelő méretű hullámtörőket építettek, átvészelte a cunamit, pedig közelebb volt az epicentrumhoz és nagyobbat kapott.
De nem akarom ezt nagyon ragozni, oldalakon keresztül tudnám írni a fukushimai esettanulmányt. És a lényeg továbbra is az, hogy az egységnyi megtermelt villamosenergiára jutó halálesetek száma még mindig az atomnál a legalacsonyabb, belevéve mindenféle megújulót is:
link :)