Tagok >> liusz >> 1750 GT Veloce Mk1 >> Blog
- Típus:1750 GT Veloce Mk1
Mindent erről a típusról
Tagok, akik birtokolják a típust - Évjárat:1968
- Színe:fenyőzöld AR216
Immáron három 1750 GTV, sőt mindegyik első szériás, van tudtommal az országban forgalomban. A bordó ultra precíz restaurálása most lett kész. Tényleg gyönyörű az autó és tudom milyen háttérmunka/kutakodás és korábbi projektek tapasztalata van mögötte.A kék tavaly óta van itthon, a zöld 14 éve.Összegurultunk Örkényben egy kis körbenézegetésre. Azt kell mondjam, mindegyik gyári szín jól áll nekik! Nekem egyébként továbbra is az okkersárga a kedvencem ehhez az autóhoz.A bordó 1969 évvégi, a kék 1969 éveleji, a zöld 1968 éveleji gyártású. Eltérést a légszűrő helyzete adja, már 1969-től a légszűrő a karburátorokra került. Ezzel együtt a gyújtástrafó is vándorolt, valamint a motorszám is és pár apró részlet.Kívül 1969-től eltűnt a bal sárvédőről a 'Designo di Bertone' felirat. A korai autón elvileg nincs külső tükör és a dísztárcsának is a kéken levő nagygyűrűsnek kellene lennie. A felni abroncs kombó a zöldön a gyári, a hátsó rugó magassága a bordón és a zöldön, elöl a bordón a gyári méret.
Csodaszépek!
Van két érdekes eredményem, amit a futóműbeállítás nem hoz ki és az is lehet, hogy elhanyagolható a hatása, de engem zavar.
Méricskéltem a GTV-n. A jobb tengelytáv 10mm-rel kisebb mint a bal. (első kerék első ajtó vonalhoz nem frankó, hátsó kerék hátsó ajtó vonalhoz tökkkéletes ) Be voltam majrézva, hogy ez mi a fene, mégiscsak a jobb elején a törés ennyire odavágta volna? A vason, nyúlványon soha nem láttam semmit. Aztán megnyugodtam, mert rájöttem hogyan lehet elcsalni. Kiálltam a v6-tal, aknára gurítottam a GTV-t, aztán mértem.
A sejtésem, amiben reménykedtem beigazolódott.
A bódé tökéletes, 1 millin belül van a hátsó futómű bekötése és az első lengőkar bekötése a két oldalon. Tehát valószínűleg a bal első kerék előrébb, míg a jobb hátrébb van az elméleti helyzetéhez képest.
Miért is?
A lengőkart lehet kicsit elfordítva berakni. Ahogy ugye van lógása a csavarkötésnek, akörül picit elfordulhat. Mondjuk 1-1.5mm-t az első és hátsó csavaroknál, egyből felnagyítja a duplájára ((1.5+1.5)x2=~5-6mm, egyik oldal erre=előre a másik meg arra=hátra, máris a talpcsapágy előrébb vagy hátrébb van), mert a bekötések szélességének nagyjából a duplája a lengőkar hossza. Így jöhet össze a 10mm különbség a két oldal között. Sőt amikor a csavarok távolságát keresztben megmértem, ~3mm differenciát mértem a ’jó’ irányban.
Lehet ennek a hatása gyakorlatban 0. Még ki kell találnom, hogyan lehet ezt szereléskor ellenőrizni, de ezt meg kell gyógyítani. Csodálkozom, hogy erre nem figyeltem 2004-ben.
Továbbá érdekes, hogy a hátsó futómű is féloldalas 5mm-rel. A nyúlvány külső fele és a kerék külső síkja között mértem a különbséget. Tehát magyarul a jobb kerék kintebb fut mint a bal. Alátétezéssel van beállítva gyárilag is. Hát sokat nem foglalkoztak vele azon a szép februári napon 1968-ban. Ezt is gatyába kell rázni.
Amúgy a terv az, hogy az első futómű gyári rugó alátétjeit vissza fogom szerelni. Ezt optikai tuning és motor súlypont miatt kivettem még 2012-ben. Így viszont előre lejt a küszöb 2 centit. Ami a mai ízlésnek ugyan megfelel, de a futómű geometriának kevésbé. A guruk azt mondják a 105-ök akkor viselkednek a legjobban az úton, ha a hátulja jobban ül, tehát a küszöb hátra lejt. Ha ezt nem is, de a gyári értékeket visszaállítom és mindent az elméleti helyéhez legközelebb állítok. Az alátét 11mm, ez kb. 15-20mm-t emel, ami az előírás felső határára viszi a magasságot elöl. Úgy okoskodom, hogy a hátsó passzív tengely befordulás a nem ültetett gyári esetben hatékonyabban működik, mert az amúgy lejtős hosszkitámasztó függőleges vetülete így jobban hosszváltozik, tehát a belső keréknél rövidül a külsőnél hosszabbodik erős kanyarban az oldaldőlés miatt, ami fordítja a hátsó merev tengelyt. Ha ültetném ez kevésbé valósulna meg, meg 2 centi ültetés szerintem nem nagy cucc. Emellett az első kerék utánfutása is kevesebb a kelletténél, így a negatív dőlés meg nagyobb, ezeket is jobb ha visszateszem. Biztos jobb lesz így. Ez lesz az alap. Majd innen lehet tovább lépni, ha kell. Meg amúgy is az ilyen enyhe beleturkálások a fentiekből következően csak rontanak a dolgon. Eredményt egy 4 centis, speckó handling-kittel (merevebb rugó, torziós rúd, erősebb csillapító és hátul kiszerelt torziós rúd) lehetne elérni, az meg egyelőre még nem kell ide.
Már alig várom, hogy kipróbálhassam az izsáki kanyaroknál.
Érdekes, hogy a 105-öknél a vezető oldali első rugótányér nem olyan mély mint az utas oldali. Ezzel van kompenzálva a vezető súlya, mert ugye gyorsan autózni általában egyedül szokott az ember. Emellett a vezetőülés 6 centivel beljebb van mint az utas oldali az autó középvonalához, legalábbis a GTV-ben biztosan.
Lángnál tudtam venni Ferodo betéteket. Ilyet szereztem be hozzá 2004-ben a Classicalfánál is.
Ma reggel beszereltem őket, majd óvatosan bejárattam.
Jó lesz.
Kiszereltem a fékbetéteket és megtisztítottam a féknyergeket. Átsimogattam 400-as papíron a súrlódó felületeket amig selymes nem lett a hangja (20-30 kör) és vártam a csodát.
Eleinte nem volt semmi sípolás,csikorgás, de végül pár vészfékezés után kezdődött valami.
Kész, kap új fékbetéteket. Hiába lenne még elég újabb 15 évig, szerintem az anyaga megöregedett. Ezek a gyanta alapû kompozit cuccok is tudnak öregedni. Majd kiderül, ha kipróbálom az új betétet.
Beállítottam az első csapágyakat is. Szuper, minden gömbcsukló beton kemény, semmi koppanás, mocorgás. Ezt mindig eljátsza, már megijedtem, hogy gömbcsuklót kell cserélgessek.
Kmét, Izsák, Kiskőrös, Öregcsertő, Kmét. 150km.
A megye legjobb útjai, kár, hogy kevés a kanyar és se emelkedő, se lejtő. Repült az egyenesekben..
Óriási lendülettel szétkaptam a karburátorokat, de egy hónapra kiesett az autó a főszezonból, mert a pillangószelep csavarokkal eljátszottam egy darabig. Hiba ilyenkor piszkálni egy működő autót a precízkedés miatt. Két hétre terveztem, meg persze járatással lehet ellenőrizni, ez győzött meg a szétszedésről.
Teljes gáznál a tükörben láttam a kezdeti füstölést a legutóbbi túrán, melegindításkor szürke füst jelent meg néha a kipufogón (néha arcpirítóan sok), az alapjáratot nem lehetett igazán szépen kisimítani, hirtelen gyorsításnál fulladt egy picit, úgyhogy bele kellett nyúlni már.
Sajna a tank még nem lett kezelve belülről (ez egy jó téli feladat lenne), így a rozsda felgyűlik szépen a karbi alján. Ezen nem voltam meglepődve, és azt nem mondanám, hogy emiatt lenne a főfúvóka körül bármi keverékképzési aránytalanság.
Az első henger felöli csapágy lógott elég jelentősen, ez okozhatja az alapjárat feletti egyenetlen járást, rángatást illetve az alapjárat is nehezebben állt vissza lassítás után. Kiszedtem őket, csapágyboltban vásároltam zárt csapágyakat a helyükre. Mind a négyet kicseréltem, ha már egyszer nekiálltam. Az eredeti pillangószelep rögzítő M4x8-as bronz csavarok pótlása bajosabb lett mint gondoltam (persze nem ISO szabvány szerinti, más a kúpszöge..). Webcon.com-tól kellett beszerezni Angliából. Ráadásul acélt adtak, aminek a biztosítása okozott kis fejtörést. Olyan k. kemény anyagból van, hogy zömíteni képtelenség, ragasztást pedig kockázatosnak találtam, így darabonként 15 perces reszelgetéssel eljutottam olyan állapotig, hogy beépített helyzetben svédfogóval el lehetett lapítani annyit, hogy ne lazuljon meg. Legalábbis úgy tűnt, meg a próba darabon is azt mutatta. Az idő igazol vagy cáfol, bár a cáfolat következménye, hogy a jó öreg Nord megeszi a csavarkát.
Az ultrahangos tisztítást átugrottam, mert ugyan esztétikailak kitűnő megoldás, magukat a fúvókákat és azok belső átmérőjét, ami a jó működést biztosítja, nem tisztítaná, legalábbis pár ebben a témában járatos videómegosztó szakember ezt mondta. Kis sósav, műanyag sörte és tiszták a fúvókák. A kettes henger gyorsító fúvókája eléggé el volt tömődve, ez okozhatta a dadogást gyorsításkor. Kapott új alu gyűrűt a fúvóka alá, remélem a benzin csöpögés is alább hagy és meleg indításkor megszűnik a füstölés.
Visszahúzó rugót kicseréltem, mert azt írták a szakértők, az öreg Weberek rugói törnek. A csere rugók a Symtech-től meg gyengéknek bizonyultak, mert a gyorsító befecskendezés rugóját nem tudja legyőzni. Ezért visszatettem a régit.
A benzinszint beállítása is egy pepecs meló. Eddig mindig a ki-be kapcsolás pozíciója alapján dolgoztam (be: 15mm ki 8.5mm), de most ellenőrzésképpen az eredményt is lemértem (29 +/-0.5 kellene, 25-26-ot mértem). A gépkönyv szerinti két adat minden mérésem szerint ellentmondásban van egymással. Egyelőre úgy döntöttem megpróbálom 2mm-t lehúzni a benzinszintet az eddigiekhez képest kapcsolás szerint. A magas szint viszont már okozhatta a kormolást teli gázon. A gyertyák is inkább feketék voltak, mint ’őz barnák”, ami ugyanezt igazolja. Fontos tudni ehhez, hogy egy gyári paraméterű 60-as évekből származó motor eredeti fúvókákkal mutatja az optimumot továbbra is. Két független forrásból is tudom, ahol CO szerinti fékpados vizsgálat hozta ezt az eredményt. Nekem minden gyári, így csak ellenőriztem, hogy minden e szerint van-e. Egyébként az Mk1-nek, ami még az 1600GTV vezérműtengelyével volt szerelve, más fúvókái vannak, mint az Mk2-nek. A gépkönyv hozott mindent, csak az főfúvóka emulgeáló méretét nem. Megtudtam, hogy ez is F9, így minden stimmel.
Ma reggel eljutottam a próbáig. JUJJ DE JÓ LETT! Harap, friss, élénk, nem rángat az átmeneti állapotban kis terhelésnél, nem füstöl teli gáznál, a gyorsító működik, nem dadog le hirtelen gázfröccsnél kis terhelés után és egy teszt alapján melegindítás után nem köhögi a szürke füstöt. Ja és frankón felpörög magas fordulatig, eddig 5000 felett olyan nehézkesnek tűnt. Magas volt a benzinszint. A gyertyákat még nem vettem ki, de jobb képet kell mutassanak. Egy dolog amivel nem vagyok teljesen elégedett az az alapjárati egyenletesség. Igaz jóval jobb mint volt, de szerintem van olyan Nord motore, ami ennél simábban megy alapjáraton. A kipufogó nem huppog, a váltó alig zakatol, a gyújtókábelek és a váltóbot nem lobognak, úgyhogy elég jó. Lehet nem kellene elvárni egy Busso V6 24v egyenletességét…Mindegy ennél nem lesz jobb, az oka is talán megvan. A kettes henger pillangószelepe kicsit kevesebbet enged át mint a többi három. Ezt a klassz kis légtömegmérő kütyüm mondja. Egyébként ezen kívül tök felesleges megvenni, mert a beállításhoz teljesen nélkülözhető. Szemre tökéletesen be lehet lőni a két karbit egymáshoz az átmeneti fúvókák és a pillangószelep viszonyított helyzetével, ha meg egy karbin belül van némi eltérés az adottság, az görbe pillangószelep tengely vagy pillangószelep helyzet kérdése. Na ezt ugye már nem fogom piszkálni mostanában.
Ma reggel eljutottam a próbáig. JUJJ DE JÓ LETT! Harap, friss, élénk, nem rángat az átmeneti állapotban kis terhelésnél, nem füstöl teli gáznál, a gyorsító működik, nem dadog le hirtelen gázfröccsnél kis terhelés után és egy teszt alapján melegindítás után nem köhögi a szürke füstöt. Ja és frankón felpörög magas fordulatig, eddig 5000 felett olyan nehézkesnek tűnt. Magas volt a benzinszint. A gyertyákat még nem vettem ki, de jobb képet kell mutassanak. Egy dolog amivel nem vagyok teljesen elégedett az az alapjárati egyenletesség. Igaz jóval jobb mint volt, de szerintem van olyan Nord motore, ami ennél simábban megy alapjáraton. A kipufogó nem huppog, a váltó alig zakatol, a gyújtókábelek és a váltóbot nem lobognak, úgyhogy elég jó. Lehet nem kellene elvárni egy Busso V6 24v egyenletességét…Mindegy ennél nem lesz jobb, az oka is talán megvan. A kettes henger pillangószelepe kicsit kevesebbet enged át mint a többi három. Ezt a klassz kis légtömegmérő kütyüm mondja. Egyébként ezen kívül tök felesleges megvenni, mert a beállításhoz teljesen nélkülözhető. Szemre tökéletesen be lehet lőni a két karbit egymáshoz az átmeneti fúvókák és a pillangószelep viszonyított helyzetével, ha meg egy karbin belül van némi eltérés az adottság, az görbe pillangószelep tengely vagy pillangószelep helyzet kérdése. Na ezt ugye már nem fogom piszkálni mostanában.
Nagyon sikeres volt a beavatkozás. A lista egyre rövidebb.
Úgy adódott, hogy egyedül mentem Füredre. Régóta téma volt, hogy a Bakonyban szétnézzek út ügyileg.
Veszprém-Győr kiváló. Elnéztem Csesznekig, kicsit kanyarogni. Odaúton Skoda Octavia egyoldali iker kipufogóvéggel, és valószínűleg dízel motorral, - mert füstölgetett -, kétszer is kísérletet tett, hogy meglépjen elölem. Nem hagyhattam annyiban, én is kíváncsi voltam ebből vajon mi sül ki. Rátót felett a vasúti átjáró után emelkedőnek, majd Eplény vége tábla után egy meredekebb emelkedőnek harmadikban indult a meccs 70 körülről, padló, majd hajszálnyival jobban ment az öreg Alfa, szűken vettük a kanyarokat, mikor már a negyediket szúrtam láthatóan jobban ment. Megkoccolhattam volna a lökhárítóját…Behúztam a 2-0-át. A lóerő tömeg arány azért még nem olyan rossz, sőt…, így emelkedőnek lehet még néha vagánykodni. Úgyhogy az ilyen „kaliberű” kihívók szoktak csodálkozni, gondolom. Vagy elkönyvelik, hogy valami szénné tuningolt öreg krómlökhárítós autóval futottak össze. Persze nekem még egy nyamvadt elektronikus gyújtás sincs benne, nemhogy spéci vezérműtengely, ültetés, sportfutómű stb. Ez a 1750GTV még mindig így megy. Elégedett voltam.
Gyerekkoromban pár bicikli-túrát megcsináltam a Zirc-Bakonybél úton, nagyon tetszett az az út, így beiktattam ezt a kis kitérőt is.
Csalódás volt. Szarvaskútig tökéletes, utána vacak, Pénzesgyőrig sem jutottam el, visszafordultam. Gondoltam Hárskút felé lemehetek Fürednek, de ez is rémisztően nézett ki. Veszprémet az északi körgyűrűn kerültem ki majd lefordultam a tapolcai útra. Megint mentem egyet a Tótvázsony-Balatonfüred szakaszon, az tényleg nagyon-nagyon jó ezzel az autóval is.(egy hónapja fedeztem fel egyik reggel, a 159-cel járkáltam arra)
Kmét-Dunaföldvár-Enying-Litér-Zirc-Bakonyszentlászló-Zirc-Pénzesgyőr-Zirc-Veszprém-Tótvázsony-Balatonfüred-Enying-Dunaföldvár-Kmét. 465km
A karburátorral van valami, mert kormol a gép kövér gáznál és csendes autózás után a gázfröccs köhögős, másodjára harap. Sok a tüzelőanyag…Karburátor ultrahangos tisztítás és felújítás már esedékes (52év után)
A v6-tal gurultam egyet, így megüresedett az akna feletti hely a garázsban. Átgurítottam az öreg járgányt és leemeltem a guruló zsámolyokról. Átnéztem alulról is mi történt a júliusi túrán. Semmi, a szokásos olajfolyások, azokat letöröltem. Minden okés. Mehet.
Megreptettem a kerekegyházi bekötön, 40km. Ezek az alföldi utak, áá dögunalom, de ez legalább sima. Na mindegy, ennek is örülök. A következő komolyabb túra útvonala már megvan...
Közben készül a lista a jövő évi OT-ra. Lesz mit tenni a télen is az autóval. Az is jó móka a magam fajta bütykölős autósnak.
0
541