A maradék 3 gumi is felkerült a felnikre. Az autó lekönnyítva (kiporszívózva) és a kerekek bekészítve a következő pályanapra.
Nem voltam biztos benne, hogy a Slick gumik elférnek a 9 colos kerékkel az autó alatt, ezért elkezdtem keresgélni a sárvédő szélesítés lehetőségét. Találtam egy terepjárókhoz ajánlott kb 25 mm-es elvileg festhető öntapadós gumit. Rendeltem is belőle egy szettet, de ez csak 2 kerékjárati ívre elég. A 215 szélességű gumikhoz nem kellett felhasználnom, de a 240/610 R17-hez már mindenképp kellene. Viszont élőben szerintem nem nézett ki rosszul. Sőt, nekem tetszett is.
Papíron mindent kiszámoltam, de mivel nem vagyok profi versenyautó építő, ezért csak a próbában bíztam.
A Hankook honlapja alapján a 215/615 R17 C52 közepes keverékű Slick gumi 7-9 col széles felnire megy fel. A teljesítmény orientált felhasználásra mindig a gumi futófelületével megegyező szélességű felni az optimum, de a szélesebb felni keskenyebb gumi kombináció is jó. Ezt azért ajánlják kevésbé, mert a szélesebb felni általában nehezebb. Az én esetemben a 9 col szélesség adott volt, viszont ez a felni nagyon könnyűnek számít. A szerelt kerék a csavarokkal és kiegészítőkkel (már amelyiknél van). kb 3 kgval lett könyebb. A TSW felni a Michelin CUP2 gumikkal kb 21 kg volt, míg az Enkei a Hankook sliccekkel, a csavarokkal, nyomtávszélesítővel és tehermentesítővel alulról közelítette a 17 kgt. Megemelve is azonnal érezhető a különbség.
Van meg egy jelentős különbség. A Hankook slick 618 mm magas, míg a Michelin CUP2 634 mm volt újkorában. Gondolkodtam rajta, hogy emelnem kellene a hasmagasságon, amiatt kb 15 mm-t mert bizonytalan vagyok benne, hogy a Hungaroring rázókövein át tudok-e menni leérés nélkül szükség esetén.
A számolgatások fő témája az volt, hogy mennyire "lóg ki" a kerék a 25mm-es nyomtávszélesítőkkel. Erre az az eredmény jött ki, hogy pályanapon még elviselhető mértékben. A felni kb 20 mm-el van a karosszérián kívül, de mivel a gumi futófelülete kisebb, és befele hajlik, ezért a futófelület széle pontosan a sárvédő alatt van. Végül így még a féknyereg is elfér.
Kíváncsi leszek az én amatőr szintemen a kisebb rugózatlan tömeg és jóval nagyobb tapadás mennyit fog jelenteni.
Először csak 1 kereket szereltettem, amivel fel tudom próbálni az autóra hogy mindenhol elfér-e.
Jövő héten meglesz a maradék 3 is, ha minden jól megy.
Korábban úgy gondoltam, hogy a 9x17-es Enkei felniket eladom, mert túl nagy nyomtávszélesítő kellene alá, de újra átszámoltam mindent. Mivel ET45, ezért kell sajnos ekkora. Viszont ha a gyári 17-es felniből indulunk ki 215/45 R17 gumival, akkor néhány mm különbséggel ugyanoda kerül a gumi belső éle ha 215/615 R17-es sliccet használok, csak jóval szélesebb lesz.
Először 4x98-as darabokat postázott nekem a Tsnyomtávszelesito.hu ,de miután jeleztem a problémát korrekt módon cserélte 5x98-asra.
VMáté ajánlott egy srácot, aki ad el jó állapotu használt slickeket. Vettem tőle egy szett Hankook F200 215/615 R17 C52-t, ami elvileg 7-9 colos felnikre szerelhető.
A gumik jó állapotuak, egyértelműen látszik hogy melyik 2 volt elöl, a hátsó szinte újak, leszámítva a gumitörmeléket, amit felszedtek. Remélhetőleg erre a szezonra nekem elég lesz ez az egy szett.
Súlyuk 8.8 kg, kevesebb mint a Michelin CUP 225/45 R17-eknek, pedig a futófelület szélesebb, a gumifal sokkal merevebb és a keverék sokkal lágyabb. Remélhetőleg a tapadás jelentősen nő vele.
Már korábbi pályanapokon is néha lehetett érezni a kormányon egy fura darálást jobbkanyarban nagy tempónál. Azt hittem ez is a kerékcsapágy miatt van, de ez nem múlt el sőt, mostmár ropogást is lehetett hallani.
Télen kicseréltem a gumiharangot, most pedig újra szétszedtem és kicseréltem a csuklót.
Szerelés közben vettem észre hogy a stabilizátor összekötő felső csavarja laza volt, ezt is meghúztam újra nyomatékra, és a másik oldalon is ellenőriztem.
A hátsó ablaktörlő gumija a végén el volt szakadva. Sajnos az előző cserénél nem a hátsó ablakfűtés direkt emaitt kialakított pontjára lett állítva és feltehetőleg télen lefagyva egy elindulásnál elszakadt.
Miután a télen egy pakolás közben a fejemre csukódott a csomagtér ajtó, rendeltem 2 db Stabilus munkahengert. Ha jól tudom ez a gyári, szépen működik, csillapítva nyit az utolsó centiken.
Az idei első pályanap a Pannoniaringen volt, de sajnos az időjárás nem volt tökéletes. Ugyan az eső nem esett, de elég nagy szél volt és 9-10 foknál nem melegedett tovább a levegő. Az pálya hideg volt, de cserébe sem a fékek sem a motor nem melegedett el. Nem volt szükség hűtőkörre.
Első alkalommal voltam ezen a pályán, ezért túl jó időre nem számítottam. 3 etapra vettem jegyet, ezalatt a tavalyi semi slickek-et mostmár tényleg sikerült teljesen lenullázni.
Az első etapban VMate ment először 2-3 körön keresztül előttem, próbáltam tőle ellesni az íveket, fékpontokat. A másodikban ő ment mögöttem egy kört és utána elmondta mit csináltam rosszul. Ez egy elég trükkös pálya a szintkülönbségekkel és a két csúcspontos kanyarokkal. Az autónak az egyenesek hossza jobban fekszik mint a Hungaroring, mert kb pont úgy jönnek ki hogy a végén nem kell felváltanom, a motor elforog majdnem 7ezerig és elérek a fékpontig.
A köridőket kíváncsiságból mértem, de ahogy számítottam rá, első alkalommal és hideg pályán nem lettek túl jók, viszont ami a fontosabb hogy folyamatosan fejlődtem. Az első etapban sikerült még Máté mögött menni egy 2:45ös kört. A másodikban már egyedül a tanácsok után egy 2:38-ast, míg a harmadikban a legjobb egy 2:36-os lett egy kis feltartással, de volt egy 2:37es és egy 2:39es is. Új gumikkal, több gyakorlással és melegebb időben ezen bőven lehet még faragni, a kocsiban jóval több van.
A pálya szerintem sokkal trükkösebb mint a Hungaroring, inkább hasonlít a Slovakiaringre. A szervezés és kiszolgálás teljesen jó volt, ajánlom mindenkinek aki ki akarja próbálni az autóját. Ez az esemény egy BMW-s találkozóval közösen volt szervezve. A sok statikus autó mellett néhány körözött a pályán is és tényleg gyorsak voltak. Nem nagyon voltak a pályán ilyen kezdők mint én.